Zimní zmlazení okrasných keřů

Toto období pro většinu rostlin znamená dobu klidu, během kterého jsou opadavé listnáče bez listí a mnohé rostliny se již dávno zatáhly do země. Pokud si ale chcete udělat předstih, můžete se právě nyní pustit do řezů některých dřevin. Jabloním a hrušním věnujte řez podporující plodnost v další sezoně a odolné okrasné keře zmlaďte, abyste se u nich dočkali bohatého kvetení a aby se tyto bujné krásky příliš nepřehušťovaly

Zimní péče o přerostlé ovocné stromy

Ačkoliv zimu po většinou vnímáme jako klidové období, některé práce ani teď rozhodně neodpočívají. Řeč je především o řezu některých ovocných dřevin, zvláště pak jádrovin. Právě v zimě se totiž můžete pustit do řezu přestárlých jabloní a hrušní, kterým jste mnoho dlouhých let nevěnovali žádnou pozornost.

Přihnojte ovocné stromky a keře, aby bohatě plodily

Aby bujně rostly a především bohatě kvetly a plodily, ocení ovocné dřeviny vzpruhu. Živiny, které z půdy dlouhodobě odebírají, je třeba vracet. Není však třeba hnojiva kupovat…

O mrazových trhlinách na stromech

Bíle natřené stromy v sadech jsem vídala. Přišly mi takové ošklivé a divné. Stejně tak stromy o která byla opřená velká prkna. Absolutně jsem nevěděla, co tím zahradníci sledují a absolutně mě to tenkrát ani nezajímalo. Některé věci totiž začne člověk řešit, až na něj vykouknou nejmíň pětkrát šestkrát z knih, článků a časopisů. Takže preventivní opatření proti mrazovým trhlinám řeším až po čtyřech letech a navíc teprve začátkem ledna, kdy mi při tom hrozně mrznou ruce.

Renovujeme trávník po zimě: Co dělat, aby byl pěkný celý rok

Někdy stačí jen hrábě a trochu hnojiva, aby se trávník po zimě vzpamatoval, ale co když je plný mechu, holých míst a vypadá jako tankodrom?

Jaké dřeviny žádají zimní střih?

Zimní střih rostlin provádíme -  pokud to počasí dovolí -  v období od února nejpozději do března. Kromě ovocných dřevin (jabloní a hrušní) žádají zimní střih také okrasné dřeviny kvetoucí v létě a některé druhy popínavých rostlin. Zejména u okrasných dřevin provádíme skutečně radikální řez těsně nad zemí. Rostliny mají dostatek času vytvořit nové výhony. U ovocných dřevin se zaměříme na vytvoření vzdušné korunky. Nebojte se nůžek, řez zvládne i začátečník. Na jaře a v létě poznáte, kde jste případně chybovali a příští rok už budete zase o něco chytřejší.

Nenechte si mechem zarůst zahradu

Říká se, že mech je indikátorem kvality prostředí. Je citlivý na čistotu ovzduší a vodních srážek a ve znečištěném prostředí se mu většinou moc nedaří. Z tohoto pohledu by nás mech na zahrádce mohl i potěšit, ale v pěstěném trávníku a udržované zahrádce jeho výskyt nikomu radost neudělá. Mech je však svým způsobem rostlina specifická a při dodržování určitých pravidel vážnější potíže nepůsobí.

Jak na vyvýšený záhon

Letošní sezóna už pomalu končí, ovšem o to lépe se můžeme připravit na tu příští. Pokud si právě nyní vyrobíme vyvýšené záhony a půdu pořádně obohatíme živinami a rozkládající se organickou hmotou, příští rok nás čeká bohatá úroda plodů nebo květů. Jak a z čeho vybudovat vyvýšený záhon a jaké tím získáme výhody?

Dopřejte okrasnému trávníku tu správnou výživu

Intenzivně udržovaný okrasný trávník se bez hnojiva určitě neobejde. Ovšem jeho nároky na živiny se během roku značně liší. Hnojení trávníku tak může připomínat spíše alchymii než zahradnickou práci. Pojďme se společně podívat na to, co je třeba zelenému koberci dopřát, abyste se mohli po celou sezonu těšit z jeho perfektního vzhledu.

© 2017 Hrudy.cz. Všechna práva vyhrazena cldlls. Designed By WarpTheme