Zimní zmlazení okrasných keřů

Zimní zmlazení okrasných keřů

Mnozí zahrádkáři se řezu raději vyhnou, protože neví, co si s ním počít. Vždyť každá dřevina roste jinak a kvete na jiných typech výhonů. Pokud se ale chcete dočkat úhledně vyhlížejících dřevin bez zahuštěné koruny, kterou ovládne změť starých suchých větví, budete muset zvláště u bujně rostoucích keřů každý rok sáhnout po nůžkách a zahradnické pilce.

Právě v této době můžete zmlazovat zvláště odolné druhy rostlin, které nemají v našich podmínkách problém s holomrazy. Rostliny ze středomořských oblastí raději nechte v klidu a řez u nich proveďte až na jaře, kdy budou zřejmé nové pupeny.

Proč řezat v zimě?

Zimní zmlazení není samozřejmě vhodné pro každý druh rostliny. Teplomilné keře mohou při takto časné údržbě hluboce namrzat, což může skončit také jejich úhynem. U odolných druhů naopak tyto podmínky využijeme ve svůj prospěch.

V ovzduší se totiž při teplotách pod bodem mrazu nevyskytují téměř žádné zárodky chorob a škůdců, které by jinak mohly napadnout čerstvě vzniklou ránu ve dřevě. Ranka navíc nevysychá a mnohem lépe se tak hojí.

Velká výhoda zimního řezu také spočívá v tom, že si uděláme časový náskok ještě před jarem, kdy je práce na zahradě opravdu povícero. Ovšem pokud teplota klesne hluboko pod bod mrazu, řez odložte na příznivější období. Silný mráz naopak ranky vysouší a zamezuje tak hojení.

Jak poznat, do čeho se pustit?

Jen málokterý zahrádkář patří mezi znalé zahradníky – odborníky, kteří již na první pohled poznají, kdy a u jakého druhu je nutné provést odborný řez. Všeobecně platí, že řez teplomilných druhů provádíme v teplejším období, tedy většinou až na jaře nebo v teplém předjaří. Zimní řez se tedy spíše týká těch keřů, které si hravě poradí i se silnými holomrazy.

Ačkoliv mají jednotlivé druhy keřů trošku odlišný charakter růstu a řez se může v některých detailech lišit, všeobecně lze říci, že se zaměřujeme na likvidaci přestárlých a chorobami a škůdci napadených větví, které korunu zbytečně zahušťují.

Staré větve poznáte podle hrubší borky nejčastěji šedého zbarvení, na kterých roste nespočet drobných větviček. Zimní zmlazení děláme buď úplné, kdy vyřežeme všechny větve nebo jen částečně, kdy se zaměříme pouze na staré větve a letošní nebo dvouleté ponecháme. Snažte se u dřevin na své zahradě vysledovat, na jakém dřevě kvetou. Pokud kvetou na jednoletých výhonech, odstraňujte pouze staré větve.

Několik příkladů

V zimě se můžete zaměřit na prořez keřovitě rostoucích svíd, které pěstujeme zvláště pro jejich barevné výhony, které zahradu zajímavě doplňují právě během zimy. Pestře zbarvené bývají pouze jedno až dvouleté výhony, starší větve postupně přebarvují do šedo hnědé barvy, takže ztrácejí svůj původní účel. U svíd tedy každou zimu několik centimetrů od půdního povrchu odstraňte staré výhony. Ty poznáte nejen kvůli změně zbarvené kůry, ale také podle hustého rozvětvení.

Mezi další okrasné keře, u nichž se zimního řezu nemusíme obávat, patří také pustoryly známé také jako nepravý jasmín nebo zlatice. I u těchto dřevin odstraňujeme všechny přestárlé výhony s hustým větvením a hrubou borkou. Pokud se bojíte, že bude takový zásah zvláště u dlouhodobě zanedbané dřeviny opravdu razantní, můžete si zmlazení rozdělit do dvou po sobě jdoucích zim.

U odolných druhů se ovšem ani radikálního zásahu příliš obávat nemusíte, tyto dřeviny rostou bujně a velice rychle vytvoří nové mladé výhony. U vajgélií postupujte obdobně jako u zlatice. I v tomto případě se soustřeďte pouze na staré silně rozvětvené větve, které ani na první pohled nevypadají příliš úhledně. Dřevina na jejich odstranění na jaře zareaguje tvorbou mladých výhonů, které staré větve rychle nahradí.

Foto a text: Lucie Peukertová

 

 

Zdroj: http://www.magazinzahrada.cz/rady-a-tipy/zimni-zmlazeni-okrasnych-keru.html

© 2017 Hrudy.cz. Všechna práva vyhrazena cldlls. Designed By WarpTheme