Údržby trávníku

Intenzivně pěstovaný trávník, aby zůstal trávníkem a ne směsicí dvouděložných plevelů, které časem můžou převažovat, je potřeba pravidelně udržovat a opečovávat, jinak se může stát, že takzvané plevelné rostliny vytlačí rostlinky trávy a samy převezmou vládu nad vaší zahradou.

K základním úkonům ošetření patří samozřejmě pravidelné sekání, které udržuje trávník v dobré kondici. Důležité je pravidelné sekání v krátkých intervalech, kdy trávu nenecháme přerůst a zkracujeme ji jen o malou část, což je k trávníku šetrné a ten se nám odvděčí tím, že bude své listy více rozprostírat do šířky, bude více houstnout a odnožovat, bude lépe krýt půdní povrch a bude barevně vyrovnaný a pro plevelné rostliny, jako je jitrocel, smetánka, sedmikráska, jetel, atd., bude mnohem náročnější v takovém trávníku prosperovat.

Mezi neméně důležitou péči patří i hnojení, protože tráva jako rychle rostoucí rostlina je na výživu poměrně náročná. Dobrou výživou trávníku zajistíme zdravý růst a získáme tím odolný, barevně vyrovnaný travní porost. Tím, že trávník pravidelně kosíme a travní hmotu odklízíme, odčerpáváme z půdy minerální látky, které je potřeba doplnit, jinak bude trávník živořit, a to se bude projevovat řídnutím, bujením plevelů a náchylnosti k houbovým chorobám. Nejlépe je použití dlouhodobě působících umělých hnojiv, dále pak organických hnojiv a dobrým podpůrným prostředkem je použití půdních balzámů.

Další důležité ošetření je vertikální prořezání drnu vertikutem, které provádí nejčastěji na jaře a na podzim. Tato údržba má několik prospěšných účinků na trávník, a to je odstranění mrtvých listů trávy, takzvané travní plsti, odstranění, či podstatné omezení růstu mechů, podněcuje tvorbu nových travních výhonů a zmlazuje tak trávník, narušuje a omezuje růst dvouděložných plevelů, narušuje a kypří nejsvrchnější vrstvičku půdy, která pak lépe přímá vláhu, živiny a vzduch.

Mezi další důležité ošetření patří pak i chemické odplevelování a odstranění mechů, úprava pH půdy, provzdušňování, válcování, pokud je potřeba a jsou k tomu vhodné půdní podmínky a v případě špatné kondice i postřik proti houbovým chorobám, jako je plíseň sněžná či dokonce plodnicím vyšších hub nebo použitím insekticidů při přemnožení drátovce nebo ponrav jiných druhů hmyzu.

Ošetření okrasných stromů a keřů

K základnímu ošetření okrasných stromů a keřů patří především řez, při kterém je potřeba odstraňovat nehodnotné dřevo, to znamená slabé, suché, nemocné a poškozené větve. Dále je třeba upravovat tvar stromů a keřů. S tím je sice spojeno odstraňování zdravého, ale nežádoucího dřeva, aby se růst rostlin usměrňoval žádoucím směrem a růst byl tak vyrovnaný.

Mezi další ošetření dřevin a keřů patří kotvení, podpírání a vedení větví, odstranění odkvetlých částí, odstranění kořenových výmladků, řez kvůli bohatému kvetení, zimní ochrana proti rozlámání nebo namrzání, důležité je také výživa rostlin a ochrana proti chorobám a škůdcům.

Řez ovocných dřevin

Ovocné stromy a keře obohatí každou zahradu a kompoty, koláče, marmelády a přesnídávky z vlastní sklizně i chutnají mnohem lépe. Kvalitu úrody přitom velmi ovlivňuje správný řez. Ovocné stromy a keře lze samozřejmě nechat jen přírodě, ale brzy se projeví negativní účinky takového jednání. Stromy se brzy vyčerpají pod tíhou ovoce, větve se prohýbají, letorosty jsou slabé, vzniká příliš hustá koruna, listy a plody jsou napadány houbovými chorobami, protože je v koruně stín a nadměrná vlhkost. Tyto stromy často plodí nepravidelně, protože se jeden rok vyčerpají obrovskou násadou malých a nekvalitních plodů a další sezónu nebo sezóny sbírají síly a nezaplodí téměř vůbec. Plody bývají malé, slabě zbarvené nedostatkem světla, chutnají kysele a mají méně cenných látek. Stromy bez  řezu rostou především do výšky, čímž stěžují především sklizeň a ošetření, které se tím může stát i nebezpečné. Řez ovocných dřevin tedy podporuje kvalitu plodů i zdravé listy a působí preventivně proti chorobám. Vedle výběru odrůdy, dostatečného odstupu stromů a pravidelné péče přispívá řez podstatně k tomu, že stromy i s použitím malého množství postřiků, nebo dokonce zcela bez nich zůstávají zdravé.

© 2017 Hrudy.cz. Všechna práva vyhrazena cldlls. Designed By WarpTheme